Leworęczność czy praworęczność

  • Rozpoczynający wątek Skamon
  • Data rozpoczęcia

Jaki jesteś

  • Leworęczny

    Głosy: 55 12,6%
  • Praworęczny

    Głosy: 321 73,5%
  • Obie ręce :D

    Głosy: 61 14,0%

  • W sumie głosujących
    437
Status
Zamknięty.

DeletedUser

Gość
Gość
Zastanawia mnie ten temat

Leworęczność (dawniej mańkuctwo) – odwrócona w stosunku do większości ludzi funkcjonalność prawej i lewej ręki. Około 8–15% ludności jest leworęczna. Osoby leworęczne w odróżnieniu od praworęcznych, piszą, jedzą i wykonują większość czynności wymagających dużej precyzji ruchów za pomocą ręki lewej. Leworęczni nazywani są czasem mańkutami.

Leworęczność wynika z silniejszego rozwoju prawej półkuli mózgu, co objawia się nie tylko w częstszym używaniu lewej ręki, lecz także w lepszym i sprawniejszym funkcjonowaniu całej lewej strony ciała. Tendencja do leworęczności pojawia się w niemowlęctwie i utrwala do około 2 roku życia.

Praworęczność - typowa dla większości ludzi funkcjonalność prawej i lewej ręki. Około 75-90% ludności jest praworęczna. Osoby praworęczne wykonują większość czynności wymagających dużej precyzji ruchów za pomocą ręki prawej. Praworęczność wynika z silniejszego rozwoju lewej półkuli mózgowej.

PS: Ja jestem leworęczny
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Gość
Gość
u mnie jest to podzielone( dla przykładu jem i gram w pingponga lewą, a piszę prawą), więc zaznaczyłem obie
 

DeletedUser

Gość
Gość
nie chodzi mi o to, że umiem, lecz o to, że odkąd pamiętam zawsze biorę łyżkę automatycznie do lewej ręki
 

DeletedUser

Gość
Gość
człowiek jest prawo, albo lewo ręczny. to, że jesz lewą jest kwestią "przestawienia", czyli tak jesteś przyzwyczajony. chyba, że jest w drugą stronę, i to pisanie jest "przestawione".
 

DeletedUser

Gość
Gość
wszystko możliwe, byleby nie próbować się przestawić na drugą rękę
 

DeletedUser

Gość
Gość
ja umiem jeść lewą i prawą ręka ale pisze prawą
 

DeletedUser

Gość
Gość
Ja piszę prawą ręką, choć zdarzało się że lewą musiałem. Mam lepsze lewe oko, co bardzo utrudnia czytanie ze względu na moją prawo stronność.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Masz podwójną latelaryzacje, moja mama to ma :D Ja piszę lewą ręką i nic tego nie zmieni :D
 
Ja jestem praworęczny, ale ze względu na to, że prawą ręke miałem złamaną 3 razy, to lewą też potrafię wykonać niektóre czynności.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Jestem praworęczny. Ale, co dziwne, zawsze, jak piję z butelki, to lewą trzymam butelkę, a w prawej, jak kompletny idiota, mam zakrętkę uniesioną do góry :).
 

DeletedUser10308

Gość
Gość
ja jestem praworęczny a lewą nie umiem nawet napisać "ABC" :)
 

DeletedUser

Gość
Gość
Ja jestem prawo ręczny i wątpię żebym umiał pisać lewą ręką
 

DeletedUser

Gość
Gość
większość czynności wykonuję prawą ręką ale sport jaki uprawiam zmusza mnie do ćwiczenia także lewej ręki

a tak z innej beczki w piłke jestem obunozny
 

DeletedUser

Gość
Gość
prawa ręka prawa noga Kozłowanie prawa wyskakiwanie prawa pisanie prawa :rolleyes:
naciskanie nacisku od mydła w płynie lewa:confused::eek:

trenujesz szczypiorniaka?
 

DeletedUser

Gość
Gość
Prawa ręka rlz:D Wszysko robi prawa ręka(lewą tylko się drapię jak mnie coś swędzi:D)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Gość
Gość
ja tam jestem leworęczny ;p... najgorzej jak piszę test a koło mnie jest kumpel i trochę sobie przeszkadzamy :D
 

DeletedUser

Gość
Gość
jestem praworęczny, ale przez przypadek zaznaczyłem obie ręce


Umiem piszać obiema rękami.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Ja tak jestem praworęczna... Ale pisze na kompie i gram na pianinie obiema xD
 
Status
Zamknięty.
Do góry