Pierwsi Polacy w Ameryce

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser24472
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

DeletedUser24472

Gość
Gość
Nic dziwnego, Słowianie na ziemiach należących dzisiaj do Niemiec żyli co najmniej do XIII wieku. Byli nawet Niemcy, którzy się tym szczycili :D

Ja bym poszedł nawet dalej ze stwierdzeniem że nadal żyją tyle że są to zgermanizowani Słowianie.

Niestety większość artykułów w pisemkach popularyzatorskich i internecie to podkoloryzowane bzdury, trzeba bardzo uważać w co się wierzy bo większość publicystów uprawia historical fiction nazywając to dumnie "świeżym spojrzeniem". Przykład? Całe poruszenie normanistów wokół skandynawskiego pochodzenia Polski / polskiej szlachty.

No oczywiście że nie można we wszystko wierzyć, dlatego trzeba szukać dalej i być może gdzieś indziej natknie się na jakieś ziarno prawdy.
Z tą Skandynawią to jakiś kosmos jest że szlachta stamtąd się wywodzi skoro sama szlachta wypowiadała się że pochodzi od Sarmatów ( co ciekawe w filmie Król Artur mówią że był Sarmatą ).
A co do Skandynawii to raczej oni mogą Nam dużo zawdzięczać dzięki Świętosławie córce Mieszka , zresztą Kanut jej syn( nie mylić z moim nickiem ) był królem Anglii. Więc odegrała swoją rolę w historii Skandynawii i Anglii.

Nie zgodzę się z tym, że historia Ameryki to drugorzędna sprawa w dyskusji, IMO można omawiać historię powszechną i historię Polski w tym samym czasie. Szczególnie, że Polacy byli obecni w historii wielu innych kontynentów o czym zapominamy. No bo kto dziś słyszał o bitwie pod Camerone czy Erneście Malinowskim?

Oczywiscie że można pisac o Polakach w Ameryce ale raczej powinnismy jakos to segregować czasowo.


Ps. Tak to herb i flaga Frankfurt nad Menem
 

DeletedUser6549

Gość
Gość
Po przeszukaniu moich zbiorów :D

Artykuł o Wikingach Słowiańskich ;)
Wybaczcie za taką poświatę zieloną na zdjęciach (dziwne że nie ma ich na dwóch ostatnich) ale w pokoju mam zasłonięte rolety inaczej mój pokój zamieniłby się w patelnie :D
 

Załączniki

  • CAM00001.jpg
    CAM00001.jpg
    96,4 KB · Wyświetlenia: 5
  • CAM00002.jpg
    CAM00002.jpg
    93,1 KB · Wyświetlenia: 1
  • CAM00003.jpg
    CAM00003.jpg
    97,1 KB · Wyświetlenia: 0
  • CAM00004.jpg
    CAM00004.jpg
    95,8 KB · Wyświetlenia: 0
  • CAM00005.jpg
    CAM00005.jpg
    98,1 KB · Wyświetlenia: 0
  • CAM00006.jpg
    CAM00006.jpg
    96,1 KB · Wyświetlenia: 0
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Gość
Gość
Ja bym poszedł nawet dalej ze stwierdzeniem że nadal żyją tyle że są to zgermanizowani Słowianie.

Z tym akurat jest ciężko, bo Słowianie Połabscy zostali prawie całkowicie unicestwieni po podbiciu ich ziem przez Albrechta Niedźwiedzia. Ale wiadomo, pierwiastek został, chociaż bardziej w kulturze czy toponimii niż w genach.

No oczywiście że nie można we wszystko wierzyć, dlatego trzeba szukać dalej i być może gdzieś indziej natknie się na jakieś ziarno prawdy.
Z tą Skandynawią to jakiś kosmos jest że szlachta stamtąd się wywodzi skoro sama szlachta wypowiadała się że pochodzi od Sarmatów ( co ciekawe w filmie Król Artur mówią że był Sarmatą ).

Sarmackie pochodzenie było bardziej w cenie w dobie orientalizmu. Jedno i drugie jest wyssane z palca, chociaż kierunek wschodni nie jest zupełną fantastyką, w końcu według niektórych teorii część Słowian przywędrowała znad Morza Czarnego, gdzie urzędowali Sarmaci. No, ale sarmackie pochodzenie szlachty jest niemożliwe.

Oczywiscie że można pisac o Polakach w Ameryce ale raczej powinnismy jakos to segregować czasowo.

Czy ja wiem? Zważywszy, że nie jesteśmy na forum historycznym możemy po prostu stworzyć ogólny dział w Bizonich Plackach i ewentualnie dogadać się co wrzucamy. Sam nie widzę nic złego w rozkręceniu kilku dyskusji naraz.

Ps. Tak to herb i flaga Frankfurt nad Menem

Odpowiedziałem w poście, tak mi łatwiej ;)
 

DeletedUser19932

Gość
Gość
Te czasy są bardzo nudne. Starożytność jest wg. mnie najciekawsza.

Kyniu, chciałeś właśnie opisać w krótkim (jak na moje standardy) tekście dotyczące powstania Polski od wieku IX, ale widzę, że mic się zgłosił - w takim też wypadku pozostawiam jemu to zadanie :p
 

DeletedUser6549

Gość
Gość
O pochodzeniu Słowian są dwie teorie. Co ciekawe zupełnie odmienne ale mające swoich zwolenników. Są to teorie: autochtoniczna i allochtoniczna. Pierwsza z nich mówi, że Słowianie byli cały czas na terytorium dzisiejszego państwa polskiego, po prostu wyodrębnili się. Z tego co pamiętam ta teoria ma oparcie w tym że nie było chyba śladów walki (gdyby Słowiani przybyli na ziemie polskie na pewno by do tego doszło) po prostu nagle znikąd się pojawili.

Druga allochtoniczna mówi że Słowianie przybyli ze wschodu, są odłamem z ludów indoeuropejskich, który początkowo miał posługiwać się językiem praindoeuropejskim.
Mam nadzieję, że dobrze pamiętam wykłady z archeologii ziem polskich :D
 

DeletedUser24472

Gość
Gość
O pochodzeniu Słowian są dwie teorie. Co ciekawe zupełnie odmienne ale mające swoich zwolenników. Są to teorie: autochtoniczna i allochtoniczna. Pierwsza z nich mówi, że Słowianie byli cały czas na terytorium dzisiejszego państwa polskiego, po prostu wyodrębnili się. Z tego co pamiętam ta teoria ma oparcie w tym że nie było chyba śladów walki (gdyby Słowiani przybyli na ziemie polskie na pewno by do tego doszło) po prostu nagle znikąd się pojawili.

Druga allochtoniczna mówi że Słowianie przybyli ze wschodu, są odłamem z ludów indoeuropejskich, który początkowo miał posługiwać się językiem praindoeuropejskim.
Mam nadzieję, że dobrze pamiętam wykłady z archeologii ziem polskich :D

I jedno i drugie się zgadza. Podczas badań genetycznych wyszło ze "Polacy" są na terenach dzisiejszej Polski od 10 tys lat.

Warto poczytać o haplogrupach yDna R1a1

Mic co do Sarmatów to wcale nie musi być bajka bo mogli oni zostac po przybyciu na Nasze ziemie wchłonięci przez Słowian.

Dopisze jeszcze że kiedyś jednak wiekszą wiedzę nie zatartą posiadali Polacy o Naszej historii.

A tutaj wrzucam

Fragment wiersza Jana Kochanowskiego „Proporzec albo Hołd Pruski”

„Brzegi burstynem świecą; pierwsze lice o tem.
Z drugiej strony zaś tenże mistrz początki dawne
I dzieje był wyraził, na wszytek świat sławne
Słowieńskie: naprzód, jako mężne Amazony
Od Thermodonta przybił wiatr w Scytyjskie strony;
Potem, jako mieszkańce tamtych ziem trapiły,
A na koniec od ojców syny rozmówiły,
I szły i nimi, nabrawszy wszelakiego plonu,
Ku północy i siadły po obu stron Donu.
Z tego gniazda waleczny naród wstał za laty,
Grekowie starodawni zwali Sauromaty.
Ci w Europie i w pięknej Azyjej władali
I przezwiska obiema Sarmacyom dali.
Nie widziałeś tam zamku, ani miasta zgoła,
Ani zboża na polu, ani w jarzmie woła;
Aleś widział namioty, rózno rozsadzone,
I koni niezrobionych stada niezliczone.
A sami, tak mężczyzna, jako białegłowy,
Łuk i szablę przy boku niosąc, jadą w łowy,
Albo sąsiada budzą, jeśli gdzie ospany
Kosmate capy pasie i wielkie czabany.
Widać je przy wysokim wierzchu Promethowym,
Widać je z drugiej strony przy morzu lodowym,
I orły pograniczne rzymskie płocho siedzą,
Bo i przez wielki Dunaj oni drogę wiedzą.
To Wineci i skąd morze wineckie nazwano;
To Rossani, skąd ruski naród mianowano;
To Laxi, skąd Lach rzeczon, to możni Cekowie,
Od których imię mają dzisiejszy Czechowie.
To Bulgary, co naprzód płyną po Dunaju,
Po nich dzielni Słowacy, jednegoż rodzaju:
Więc Serby, więc Antowie, Bosnacy za nimi
I Karwaci waleczni z chorągwiami swemi.
przeciwko tym cesarze wojska zasadzają
Ze wszytkich stron, ale tył zawżdy podawają,
Mię mogąc gwałtu strzymać, a naród słowiański
Nie oparł się aż o brzeg wielki adryjański.
Patrzże, jako się sobią: broń nieuchroniona
W jednej ręce, a w drugiej kielnia ugładzona.
Owi na wszytki strony czujną straż trzymają,
A ci zasię obronne mury zakładają.
A którzy zaś na zachód słońca się chynęli,
Aż za wodę głęboką zimnej Laby wzięli;
Tak iż był niemal wszytko jeden opanował
Naród, co Bóg trojakim Neptunem warował.
Po tem wszytkiem Boreas Orythią niesie,
A gdziekolwiek przeminął, znać gościniec w lesie;
Sośninę wywróconą, dęby powalone,
A rzeki, lodowymi mosty utwierdzone.
Która powieść, bądź za rzecz prawdziwą twierdzona
(Bo kto tego nie wspomniał), bądź też tak zmyślona,
Znaczyła, że za laty miał wstać lud z północy,
Którego kraj południ nie miał zdołać mocy.”
 

DeletedUser6549

Gość
Gość
Tak KANUTO masz rację, czytałem o tym nawet sporo bo musiałem zrobić prezentacje tematu na ćwiczeniach z wykładu którego wymieniłem. O tych grupach też coś czytałem, wiele artykułów poszło w ruch ksiązek itd. Są dwie teorie, która prawdziwa? Może ktoś znajdzie dowód który przekona badaczy na 100%.

Z mitem o pochodzeniu z Sarmatów...
To trudna kwestia bo nie ma 100% pewności. Równie dobrze może być tak że Sarmaci w końcu się zmieszali z ludnością zamieszkującą polskie tereny, a szlachta przejęła po prostu okruchy wspomnieć stawiając sobie za przodków ten waleczny naród. To tak jak Juliusz Cezar powoływał się, że jego ród pochodzi od jakiejś rzymskiej bogini. Takich przypadków jest wiele.

@up
o kurcze Historia bez cenzury :D masz ode mnie lajka :D
 

DeletedUser

Gość
Gość
Teoria autochtoniczna jest o tyle słaba, źe w magiczny sposób zapomina o mniejszych i większych wędrówkach ludów. A jak pokazuje archeologia, na naszych ziemiach obecni byli Herulowie i Goci. Jako zwolennik teorii allochtonicznej uwaźam, ze Słowianie byli po prostu jednym z ostatnich wedrujacych ludow. Faktem jest, że latwiej niz inni wchłaniali obcych, ale nie widze opcji przepuszczenia Gotów czy Hunów bez uszczerbku po jednej ze stron. W tym przypadku raczej słowiańskiej. Pisze z telefonu, wiec staram sie streszczac, wieczorem moge skrobnac cos wiecej, ale bardziej ciekawi mnie geneza pojawienia sie konkretnych plemion slowianskich na terenach Polski i ich interakcje.

PS. A wiersz pachnie Herodotem i Konstantynem Porfirogenetą mocno. O Słowianach pisalo jeszcze paru innych starozytnych historykow, macie moze ich liste?
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser24472

Gość
Gość
PS. A wiersz pachnie Herodotem i Konstantynem Porfirogenetą mocno. O Słowianach pisalo jeszcze paru innych starozytnych historykow, macie moze ich liste?

Tu jest problem bo oni różnie Słowian nazywali, czasami pisali tylko o jakimś plemieniu myśląc że wszyscy Słowianie do nich należą.

A co do Sarmatów jak i Scytów to jest to dziwna zagadka jak tak wielkie można nazwać "imperia" zniknęły i dziwnym trafem pojawili się bardzo liczni Słowianie.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Nie nazwałbym Sarmatów imperium, raczej jednym z koczowniczych państw które rozpadło się w toku wędrówek ludów. Jeśli żyli obok Słowian zapewne mieszali się z nimi jak wszystkie inne sąsiednie plemiona, ale pochodzenie szlachty od konkretnego ludu odkryte po 600 latach od jego zniknięcia to czysta mitomania. Zakłada bowiem teorię podboju Słowian przez obcy etnicznie lud, a nie ma jakichkolwiek dowodów, by Słowianie chociażby walczyli z Sarmatami. Z jeszcze innej strony, plemion słowiańskich było mnóstwo, dlaczego zatem tylko te zamieszkujące ziemie obecnej Polski miałyby zostać podbite? Przecież Sarmaci nawet nie mieli po drodze. Chociaż tutaj znowu wchodzi teoria allochtoniczna która jeszcze jakoś broni mit sarmacji.
 

DeletedUser24472

Gość
Gość
Jak Sarmaci nie mieli po drodze

http://scr.hu/4m8/ryajl

Mapka o tyle ciekawa że jakoś nie widać na niej kłamczuchów zza zachodniej granicy.

Sarmaci dzieleni byli na Europejskich jak i Azjatyckich podobnie jak Scytowie.

Zresztą posiadali lub posiadają jeśli się zmieszali ze Słowianami tą samą haplogrupe YDna
 

DeletedUser

Gość
Gość
Jak Sarmaci nie mieli po drodze

http://scr.hu/4m8/ryajl

Mapka o tyle ciekawa że jakoś nie widać na niej kłamczuchów zza zachodniej granicy.

Sarmaci dzieleni byli na Europejskich jak i Azjatyckich podobnie jak Scytowie.

Zresztą posiadali lub posiadają jeśli się zmieszali ze Słowianami tą samą haplogrupe YDna

Ja ich tam widzę. Haplogrupy bywaja akurat zwodne i nie musza wskazywac na zwiazki w zamierzchlych czasach. Tyle wyczytałem, na genetyce sie nie znam. Mapka jest z czasow rzymskich, wtedy Slowian w Europie jeszcze nie bylo.
 

DeletedUser24472

Gość
Gość
Ja ich tam widzę. Haplogrupy bywaja akurat zwodne i nie musza wskazywac na zwiazki w zamierzchlych czasach. Tyle wyczytałem, na genetyce sie nie znam. Mapka jest z czasow rzymskich, wtedy Slowian w Europie jeszcze nie bylo.

Haplogrupy yDna są przenoszone droga męską.

Jak Słowian nie było w Europie ? To z kim handlowali Rzymianie ? Skąd brali bursztyn? Poprzeglądaj mapy z czasów Rzymu wszędzie są plemiona Słowiańskie natomiast nigdzie nie ma Niemiaszków.

Handel podobno prowadzony był na ziemiach przygranicznych natomiast gdzieś czytałem o potyczkach Słowian z Rzymem tyle że nie napiszą że to Słowianie tylko podadzą nazwę plemienia które prowadziło wypad Słowian.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Osadnictwo protosłowiańskie w IV i V wieku sięgało nie dalej niż do linii Wisły. Dopiero wielka ekspansja w VI-VII wieku sprawiła, że Słowianie rozlali się na niemalże całą Europę Środkowo-Wschodnią. Spójrz na mapę, którą wysłałeś. Na terenach Polski mamy tam:

Lombardów (Longobardów) na zachodzie - było to plemię germańskie
Gotów w dorzeczu Wisły - było to plemię germańskie przybyłe ze Skandynawii
spokrewnionych z nimi Gepidów na południu
Wenedów na obszarze Prus - ale Wenedów w znaczeniu starożytnego plemienia Wenedów, którego pochodzenie nie jest znane. Później tę nazwę w niemieckich i skandynawskich źródłach przejęli Słowianie, ale nie jest powiedziane że Wenedowie sami w sobie byli Słowianami. Skłaniałbym się raczej do umieszczenia ich gdzieś w rejonie Celtów lub Germanów.

Sklawenowie i Antowie, a więc protosłowianie siedzieli na terenie obecnej Ukrainy, prawdopodobnie jeszcze przy Dnieprze czekając na swoją kolej (w Europie szaleli wówczas Hunowie, aż do końca 1 połowy V wieku).

A plemiona germańskie owszem są :p

Słowianie owszem, atakowali, ale Bizancjum. Cesarstwo Rzymskie miało jeszcze wcześniejszych wrogów. Handel bursztynem między Rzymianami a Słowianami jest tyłeż romantyczny i ciekawy, co legendarny.
 

DeletedUser6549

Gość
Gość
Panowie.
Proponuję by przenieść posty o Słowianach do oddzielnie zrobionego na ten cel tematu by tam prowadzić o tym dyskusję, a tutaj o Polakach w Ameryce.
Ze swojej strony mógłbym poprowadzić "kącik" o wojnach bitwach strategii itp. tylko muszę pomyśleć jak to zrobić, czy prowadzić dla każdej epoki (niby się znam na wojskowości epok ale dość pobieżnie) czy skupić się na tym co znam najbardziej czyli okres nowożytności :)
 

DeletedUser32339

Gość
Gość
Panowie.
Proponuję by przenieść posty o Słowianach do oddzielnie zrobionego na ten cel tematu by tam prowadzić o tym dyskusję, a tutaj o Polakach w Ameryce.
Ze swojej strony mógłbym poprowadzić "kącik" o wojnach bitwach strategii itp. tylko muszę pomyśleć jak to zrobić, czy prowadzić dla każdej epoki (niby się znam na wojskowości epok ale dość pobieżnie) czy skupić się na tym co znam najbardziej czyli okres nowożytności :)

Dobrym pomysłem jest kącik dyskusyjny, gdzie na luzie można pogadać na każdy temat historyczny.
 

DeletedUser6549

Gość
Gość
Tylko jedno ale: jak w jednym wątku zbierze się parę różnych odbiegających od siebie tematów, zrobi się po prostu bałagan. Można byłoby zrobić oddzielny temat dotyczący przykładowo ciekawostek związanych z historią. Np. Podczas bitwy pod Połonkną w 1660 roku litewski towarzysz husarski nadział na swoją kopię 6 Moskali ;) "Szaszłyk po rosyjsku :D"
 

DeletedUser32339

Gość
Gość
Tylko jedno ale: jak w jednym wątku zbierze się parę różnych odbiegających od siebie tematów, zrobi się po prostu bałagan. Można byłoby zrobić oddzielny temat dotyczący przykładowo ciekawostek związanych z historią. Np. Podczas bitwy pod Połonkną w 1660 roku litewski towarzysz husarski nadział na swoją kopię 6 Moskali ;) "Szaszłyk po rosyjsku :D"

W sumie racja, ale myślę, że jak poprosisz np. teraz rozmawiamy o rozbiciu dzielnicowym to wszyscy posłuchają. Po pewnym okresie zmiana tematk rozmów.
 

DeletedUser24472

Gość
Gość
Fusek jaki masz problem , zrób w tym dziale HISTORIA - temat Husaria i jedziemy

Każdy może założyć sobie tu temat na który chce podyskutować.
 
Status
Zamknięty.
Do góry