Sławni Indianie

  • Rozpoczynający wątek apacz4211
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

DeletedUser

Gość
Gość
Indianem??? Pisze się Indianinem. Ktoś już pisał o Siedzącym Byku, a ty powinieneś się nazywać Siedzący Spamer i byłbyś wtedy pełnoprawnym "inidanem'

Ajajaj....twarde słowa, nie widziałeś reklamy serka Hochland?? ;)

Wracając do tematu, znalazłam ciekawą postać - indiańskiego wojownika - Deszcz w Twarz z północnoamerykańskiego plemienia Indian Dakota, ur. w 1835 roku. Towarzysz od 1874 r. Siedzącego Byka. Uczestnik wielu bitew m.in. w wojnie Czerwonej Chmury, w bitwie z oddziałem kpt. Williama J. Fettermana w pobliżu Fort Philip Kearny (Masakra Fettermana), Little Bighorn 25 czerwca 1876. Z ran otrzymanych w tej bitwie okulał, lecz mimo to zdołał zbiec razem z Siedzącym Bykiem do Kanady, gdzie przebywał do roku 1880. Po powrocie do Montany poddał się gen. Nelsonowi Milesowi w Fort Keogh. Zmarł 14 września 1905 r. w rezerwacie Standing Rock.


Wiecie co łączy te wszystkie postaci? ich smutny los. Pozbawieni wolności (w ich rozumieniu), ograniczeni terenem rezerwatu, kończą swój żywot w spokoju (jak to się często pisze), jednak czy szczęśliwi?
 

DeletedUser

Gość
Gość
Indianie nigdy nie byli szczęśliwi w rezerwatach.
Woleli umrzeć w boju przeciwko okupantowi(tak tak, o osadnikach, a późniejszej tzw. władzy na ich terenach mówie)niż na ziemiach które im nadali.
Całą tą sytuacje świetnie obrazuje książka Alfreda Szklarskiego "Tomek na wojennej ścieżce"
 

DeletedUser

Gość
Gość
Czerwony Liść.

Wódz Yanktonai Dakotów.Spalił na oczach białych posłów podarunki od "Wielkiego Ojca z Waszyngtona"(Prezydenta powstających Stanów Zjednoczonych).

____________________________________

Petalesharo

Syn wodza Skidi Paunisów,który naruszył obrzędy ku czci Gwiazdy Porannej,ratując brankę z plemienia Komanczów(chyba).

A co do książki-super.Czytam ją 3 raz.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Ja wam przedstawię wodza Tecumseha. Polecam książkę o nim pt."Tecumseh"

Tecumseh.jpeg


Tecumseh (Tecumthe, Tikamthe, Tecumtha - j.shawnee Puma gotowa do skoku, Skacząca Puma), ur. 1768, zm. 5 października 1813. Wódz północnoamerykańskiego plemienia indiańskiego Szaunisów (Szawanezów), przywódca wojskowy, mówca, polityk, generał brytyjski. Na początku XIX w. był zwolennikiem utworzenia szerokiej konfederacji plemion indiańskich na południe od Wielkich Jezior, której celem byłoby powstrzymanie inwazji białych.

Wojny na przełomie XVIII i XIX w. [edytuj]

W latach 70. i 80. XVIII w. trwały walki o dolinę rzeki Ohio pomiędzy Indianami, Brytyjczykami a Amerykanami. Z czasem plemiona indiańskie coraz lepiej rozumiały, że zawiązywanie sojuszy może zwiększyć ich możliwości militarne i własne bezpieczeństwo. Jesienią 1787 na czele połączonych sił Szaunisów, kanadyjskich Irokezów, Wyandottów, Mingo, Ottawów, Czikamaugów, Miamisów, Kickapów, Delawarów, Odżibwejów, Potawatomich, Lisów, Sauków i Mascoutenów stanął wódz plemienia Miamisów Michikinikwa (Mały Żółw).

Konfederacja, dysponująca dwoma tysiącami wojowników, odniosła kilka znaczących zwycięstw. W 1791 w bitwie nad rzeką Wabash wojska amerykańskie doznały największej, pod względem liczby zabitych i rannych, klęski w historii swych wojen z Indianami. W starciu w zachodnim Ohio Indianie zabili wówczas 600 i zranili 400 żołnierzy.

W tym samym roku rząd w Waszyngtonie wysłał do walki generała "Mad Anthony'ego" Wayne'a. W sierpniu 1794 przeciwnicy spotkali się pod Fallen Timbers - rozegrała się wówczas Bitwa pod zaporą z pni. Opuszczeni przez Brytyjczyków Indianie ulegli przeważającej sile wroga. W bitwie tej po raz pierwszy spotkali się na polu walki Tecumseh (wtedy mało znaczący wódz) i William Henry Harrison (wówczas młody porucznik).

Początki konfederacji [edytuj]

W 1795 rozpoczęły się negocjacje pokojowe, których celem miało być zaprzestanie walk i umożliwienie Amerykanom osiedlania się w dolinie Ohio. Przeciwny ustępstwom terytorialnym Tecumseh zbojkotował negocjacje, był jednak jeszcze mało znany i bojkot nie przyniósł rezultatów. Wódz Szaunisów zrozumiał, że konfederacja indiańskich plemion doliny Ohio nie jest w stanie powstrzymać ekspansji białych. Postanowił stworzyć znacznie szerszą koalicję Indian. Od tej pory wiele podróżował po Ameryce Północnej prowadząc rozmowy z licznymi plemionami.

Wraz z Tecumsehem działał jego młodszy o trzy lata brat, Tenskwatawa (Otwarte Drzwi), wśród Białych znany jako Prorok. W 1805 przeżył on duchowe przebudzenie i oświadczył, że posiada ponadnaturalne zdolności. Początkowo podchodzono do niego nieufnie, ale jego wpływy wzrosły, gdy przewidział zaćmienie słońca. Kombinacja politycznych zdolności Tecumseha i duchowego przywództwa jego brata zaczęła przynosić efekty. W 1808 nad Tippecanoe w zachodniej Indianie ustanowiono stolicę konfederacji Tecumseha.

Konflikt z Amerykanami [edytuj]

Tecumseh wciąż wiele podróżował, namawiając kolejne plemiona do przyłączenia się do konfederacji. W tym czasie gubernatorem Terytorium Indiany był wspomniany już Harrison. Z niepokojem patrzył on na rozwój wypadków, gdyż coraz bardziej prawdopodobny wydawał się wybuch wojny pomiędzy USA i Wielką Brytanią, a Harrison obawiał się, że Tecumseh wesprze w wojnie Brytyjczyków.

Gdy w 1809 Tecumseh był w kolejnej ze swych podróży, Harrison podstępem odkupił znaczne tereny od Delawarów, Miami, Kaskaskia i Potawatomich. Wywołało to ostrą reakcję Tecumseha. Wysłał on do Harrisona list, w którym stwierdził, że biali nie mają prawa nabywać od Indian ziemi. Pomiędzy oboma przywódcami dochodziło do spotkań, które jednak nie prowadziły do rozwiązania problemów.
Porażki i śmierć [edytuj]

W 1811 Tecumseh wyruszył na południe, by przyprowadzić wsparcie ze strony Czikasawów, Czoktawów, Krików i Seminoli. Dowództwo przejął jego brat. W tym czasie Harrison na czele wojsk podszedł pod Tippecanoe. Tenskwatawa nakazał atak na obóz Amerykanów, jednak zakończył się on klęską. Indianie musieli opuścić osadę, którą zajął i spalił Harisson. Tecumseh powrócił w styczniu 1812, jednak jego starania o pozyskanie wojowników z południa spełzły na niczym. Mimo to wciąż cieszył się znacznym poważaniem u wielu Indian. Szanowali go również Brytyjczycy - współpracował np. z generałem Izaakiem Brock'iem aż do jego śmierci pod pod Queenston Heights.

Do sierpnia 1813 William Henry Harrison dostał pod swoje dowództwo 8000 żołnierzy. Gdy Oliver Hazard Perry pokonał brytyjską flotę na jeziorze Eire i Brytyjczycy oraz Indianie musieli opuścić Detroit, Harrison ruszył za nimi w pościg. Doszło do konfliktów wśród sojuszników - dowódca brytyjski, gen. Henry Proctor, lekceważył Indian, jednocześnie posyłając ich do osłony tyłów. 5 października 1813 doszło do konfrontacji nad kanadyjską rzeką Thames (bitwa pod Moraviantown). W jej trakcie Brytyjczycy wycofali się z pola bitwy. Osamotnieni Indianie ponieśli klęskę, a Tecumseh zginął w walce. W literaturze istnieje kilkadziesiąt różnych opisów okoliczności jego śmierci.
Literatura [edytuj]

Historia Tecumseha okazała się być wdzięcznym tematem dla wielu dzieł. Dla polskiego czytelnika najbardziej znaną i najłatwiej dostępną jest seria trzech książek Longina Jana Okonia - Tecumseh, Czerwonoskóry Generał i Śladami Tecumseha. Opisuje ona fikcyjne przygody Polaka, emigranta po insurekcji, który miał towarzyszyć Tecumsehowi w jego walce przeciwko Amerykanom.




//Połączył Collt

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kategoria:Wodzowie_india%C5%84scy

Tutaj jest kilkudziesięciu wodzów inidańskich. Chcecie to zobaczcie
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Gość
Gość
Deszcz w Twarz

Deszcz w Twarz (sju Ite-o-magazu, Ito-na-gaju lub Exa-ma-gozua), ang. Rain-In-the-Face lub Rain in the Face, ok. 1835 - 14 września 1905) - wojownik północnoamerykańskich Indian Dakota, uczestnik wojny Czerwonej Chmury i wojny o Góry Czarne z Amerykanami w latach 60. i 70. XIX w.

Urodził się ok. 1835 roku w Dakocie Północnej nad rzeką Cheyenne w plemieniu Dakotów Hunkpapa. Już w młodości wybił się jako zaciekły wojownik. Brał udział w wojnie Czerwonej Chmury (ang. Red Cloud). 21 grudnia 1866 roku wziął udział w bitwie z oddziałem kpt. Williama J. Fettermana w pobliżu Fort Philip Kearny, znanej później jako Masakra Fettermana. W 1874 został aresztowany przez kpt. Thomasa Custera za zabicie dwóch cywilów towarzyszących ekspedycji płk. George'a Armstronga Custera w okolice Yellowstone w 1873, ale udało mu się zbiec z więzienia. Dołączył do grupy Siedzącego Byka (ang. Sitting Bull). Wyróżnił się w bitwie nad Little Bighorn 25 czerwca 1876. Z ran otrzymanych w tej bitwie okulał, lecz mimo to zdołał zbiec razem z Siedzącym Bykiem do Kanady, gdzie przebywał do roku 1880. Po powrocie do Montany poddał się gen. Nelsonowi Milesowi w Fort Keogh. Zmarł 14 września 1905 r. w rezerwacie Standing Rock, gdzie mieszkał przez wiele lat w pokoju uznając, iż po zakończeniu indiańskich wojen w jego życiu nie wydarzyło się już nic ważnego.
index.php
 

DeletedUser

Gość
Gość
Mały Wilk (ang. Little Wolf; ok. 1820 - 1904) wódz wojenny Indian plemienia Czejenów. Był indiańskim przywódcą, który nie godził się na osadnictwo białych na Zachodzie. Wielokrotnie ocierał się o śmierć, wojna wypełniła większą część jego długiego życia (żył 84 lata).

W latach 1866 - 1868 brał udział w Wojnie Czerwonej Chmury. Jako jeden z wodzów podpisał traktat pokojowy w Forcie Laramie 29 kwietnia 1868. Około 1878 on i Tępy Nóż poprowadzili ok. 300 Czejenów z rezerwatu koło Fort Reno w Oklahomie przez Kansas, Nebraskę i terytorium Dakotów do ziemi przodków w Montanie, umykając amerykańskiej kawalerii.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Boją się Nawet Jego Koni (Tasunkakokipapi czyli dosłownie: They-fear-even-his-horses, niewłaściwie przetłumaczone i używane w angielskim jako:Young-man-afraid-of-his-horses, co oznacza "Młody mężczyzna obawiający się swoich koni"). Boją się Nawet Jego Koni był dzidzicznym wodzem w grupie Oglalów i żył współcześnie z Czerwoną Chmurą, którego był głównym oficerem w wojnie o szlak Bozemana w 1866 r.. Po zawarciu pokoju w 1868 r. zamieszkał w Agencji Pine Ridge i tam umarł.



Szosław-Deszcz w Twarzy, a nie Deszcz w Twarz
 

DeletedUser

Gość
Gość
Czarna Błyskawica- (postać fikcyjna z książki pt.Tomek na wojennej ścieżce) był to wódz Indian plemienia Apaczów.

* Czarna Błyskawica jest Indianinem pochodzącym ze szczepu Apaczów, który zaprzysięga wykopanie toporu wojennego przeciwko białym ludziom, ze względu na ich okrucieństwo i postępowanie w stosunku do Indian. Ma on na koncie kilka powstań przeciwko białym ludziom, kiedy zostaje schwytany przez szeryfa. Dzięki Tomkowi, bosmanowi Nowickiemu i Sally , Czarna Błyskawica ucieka z aresztu i udaje się do swojej kryjówki, ofiarując młodemu Wilmowskiemu swą przyjaźń, w podziękowaniu za otrzymaną pomoc. Później, Czarna Błyskawica pomaga Tomkowi odnaleźć porwaną Sally i ginie w walce, ratując młodych.

Warto zauważyć, że Czarna Błyskawica zmienia się pod wpływem znajomości z Tomkiem: zaczyna rozumieć, że wśród białych, tak jak wśród Indian, rodzą się ludzie dobrzy i źli, sprawiedliwi i oszuści. Na potwierdzenie tych słów, zaprzyjaźnia się z Tomkiem i ginie w walce o białych przyjaciół, przyjaciół którzy mają znienawidzony wcześniej przez niego kolor skóry.

Ci co przeczytali te książkę wiedza o co chodzi.:D
 

DeletedUser19932

Gość
Gość
Czerwony Liść.

Wódz Yanktonai Dakotów.Spalił na oczach białych posłów podarunki od "Wielkiego Ojca z Waszyngtona"(Prezydenta powstających Stanów Zjednoczonych).

____________________________________

Petalesharo

Syn wodza Skidi Paunisów,który naruszył obrzędy ku czci Gwiazdy Porannej,ratując brankę z plemienia Komanczów(chyba).

A co do książki-super.Czytam ją 3 raz.

O ile Petalesharo istniał naprawdę, to co do istnienia Czerwonego Liścia mam poważne wątpliwości. Był zapewne postacią fikcyjną. Poza tym, Petalesharo i obrzędy ku czci Gwiazdy Polarnej łączą się niewątpliwie z Paunisami.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Ajajaj....twarde słowa, nie widziałeś reklamy serka Hochland?? ;)

Wracając do tematu, znalazłam ciekawą postać - indiańskiego wojownika - Deszcz w Twarz z północnoamerykańskiego plemienia Indian Dakota, ur. w 1835 roku. Towarzysz od 1874 r. Siedzącego Byka. Uczestnik wielu bitew m.in. w wojnie Czerwonej Chmury, w bitwie z oddziałem kpt. Williama J. Fettermana w pobliżu Fort Philip Kearny (Masakra Fettermana), Little Bighorn 25 czerwca 1876. Z ran otrzymanych w tej bitwie okulał, lecz mimo to zdołał zbiec razem z Siedzącym Bykiem do Kanady, gdzie przebywał do roku 1880. Po powrocie do Montany poddał się gen. Nelsonowi Milesowi w Fort Keogh. Zmarł 14 września 1905 r. w rezerwacie Standing Rock.


Wiecie co łączy te wszystkie postaci? ich smutny los. Pozbawieni wolności (w ich rozumieniu), ograniczeni terenem rezerwatu, kończą swój żywot w spokoju (jak to się często pisze), jednak czy szczęśliwi?

W spokoju? A co to za spokój? Choćby Siedzący Byk! Otoczony przeciwnikami swoich poglądów umarł w końcu postrzelony przez jednego ze współplemieńców. Nękany wcześniej przez Białych i swoich. Gdzie tu spokój?
 

DeletedUser

Gość
Gość
Nie wiem czemu nie wspomnieliscie tutaj o moim zdaniem największym wodzu Indian Ameryki Płn - Czerwonej Chmurze ze szczepu Oglala Teton Dakotów. Znany głównie z wygranej przez Dakotów wojny Czerwonej Chmury i wielu zwycięskich bitew... Nie mam czasu teraz się rozpisywać, więc wrzucę notkę z wikipedii.

Czerwona Chmura (właśc. siouan: Makhpiya-luta, ang. Red Cloud), (ur. 1822 - zm. 10 grudnia 1909) - wódz Indian plemienia Oglala grupy Teton Dakotów.

W oczach białych uchodził za męża stanu Dakotów, cieszącego się szacunkiem współplemieńców. Przeprowadził zwycięską wojnę z siłami rządowymi USA w latach 1866-1868 o kraj rzeki Powder (tzw. wojna Czerwonej Chmury), lecz później - zgodnie ze zobowiązaniem z podpisanego w 1868 traktatu pokojowego - pozostał bierny wobec kolejnych walk Dakotów (walka o Święte Góry =Black Hills=Paha Sapa=Czarne Góry), co w rezultacie doprowadziło do zdecydowanego obniżenia jego popularności i wpływów plemiennych, na rzecz innych wodzów takich jak Siedzący Byk czy Szalony Koń.

W latach 1860. w dzisiejszym stanie Montana odkryto złoto. Szlakiem Bozemana (Bozeman Trail) poprzez północne obszary Wyoming ruszyły tysiące poszukiwaczy. Wojownicy Czerwonej Chmury atakowali ich, bowiem były to główne tereny łowieckie plemienia. Wkrótce interweniowała armia, która w roku 1866 wzniosła forty Phil Kearny i Reno w Wyoming i C.F. Smith w Montanie. Czerwona Chmura oblegał te forty przez ponad dwa lata, prowadząc skuteczną wojnę podjazdowo-partyzancką, aż wreszcie armia skapitulowała i zdecydowała się (w 1868 r.) na wycofanie ze spornego obszaru i niebudowanie więcej dróg przez indiańskie terytoria. Dakotowie odnieśli całkowite zwycięstwo, forty spalono, a wódz Czerwona Chmura zasłynął w historii jako jeden z niewielu, którzy wygrali wojnę z armią amerykańską.

Jego przeciwnikami politycznymi byli tacy sławni przywódcy jak Amerykański Koń (Wasechun-Tasunka) czy Boją Się Nawet Jego Koni (Tasunka-kokikapi). Przyjął (nominalnie) katolicyzm i został pochowany według tego obrządku.
 

DeletedUser25513

Gość
Gość
Polecam książkę Aleksandra Sudaka
Leksykon Najsłyniejszych Inidian
 
Status
Zamknięty.
Do góry