Coś Więcej Niż Muzyka

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser26589
  • Data rozpoczęcia

Jaki jest Twój stosunek do Muzyki?

  • Kocham

    Głosy: 45 53,6%
  • Uwielbiam

    Głosy: 21 25,0%
  • Lubię

    Głosy: 16 19,0%
  • Nie przepadam

    Głosy: 1 1,2%
  • Nienawidzę

    Głosy: 1 1,2%

  • W sumie głosujących
    84

DeletedUser26589

Gość
Gość
Temat "Coś Więcej Niż Muzyka" - zawiera informacje o tematyce muzycznej.


1. MUZYKA - wyjaśnienie

Muzyka (gr. mousike, cz. hudba, staropol. gędźba) – sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Jedna z dziedzin sztuk pięknych, która wpływa na psychikę człowieka przez dźwięki.

Struktury dźwiękowe składają się z zestawów fal akustycznych o odpowiednio dobranych częstotliwościach i amplitudach oraz ciszy pomiędzy nimi. Celem muzyki jest oddziaływanie na świadomość słuchacza. Jest zjawiskiem odbieranym subiektywnie, zależnym od indywidualnych skłonności, wcześniejszych doświadczeń, społecznych kryteriów wartości, aktualnego nastroju i wielu innych czynników. Od mowy ludzkiej różni się znacznie większą abstrakcyjnością przekazywanych treści oraz wykorzystaniem oprócz głosu ludzkiego również instrumentów muzycznych.

Muzyka jest jednym z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Z początku muzyka służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była formą komunikacji, później stała się także elementem tożsamości zbiorowej. Z czasem wykształciła się jako jedna z gałęzi sztuki.


2. POCZĄTKI

Istnieją różne teorie na temat początków muzyki. Zazwyczaj są one między sobą sprzeczne - jedne wykluczają drugie. W istocie rzeczy u ich podłoża mogły stać tylko dane dotyczące rozwoju samego człowieka. Faktem jest, że nie istnieją kultury bez muzyki; potwierdzają to badania etnograficzne. W dziejach kultury zawsze istniał śpiew i zawsze istniały instrumenty (kultury bez instrumentów należą dziś do zupeł­nych wyjątków). Ten fakt stał się wspólną podstawą rozumowania muzykologów. Różnice w teoriach polegają tylko na dominacji poszczególnych motywów w bada­niach nad początkami muzyki. Instrumentalna muzyka ma swoje początki w Azji centralnej, można tego dowieść na podstawie badań nad rozwojem instrumentów. Pewne instrumenty znane były już w epoce paleolitu, w starszej epoce kamienia. W epoce żelaza pojawiają się dzwony i instrumenty podobne do rogów. Wraz z rozwo­jem instrumentów powstają systemy dźwiękowe, pojawiają się też pierwsze formy muzykowania, socjologicznie różniące się zarówno pod względem znaczenia muzyki, jak i jej przeznaczenia. Funkcje muzyki różnicują się z biegiem czasu, muzyka służyć może pobudzeniu człowieka, może też służyć uspokojeniu, przeniesieniu go w stan biernej kontemplacji. Muzyka ma silę magiczną, w rękach kapłana czy czarownika może być instrumentem oddziaływania na innych. Związana z tańcem, odsłania jeszcze inne możliwości oddziaływania na człowieka.


3. RODZAJE

TECHNO

Techno – gatunek muzyki elektronicznej powstały w Detroit w latach 80. XX wieku. Ze względu na typowo elektroniczny charakter gatunku i dużą popularność na początku lat 90., nazwą techno bywa powszechnie mylnie określana całość elektronicznej muzyki tanecznej.

Pochodzenie - chicago house, electro, industrial.
Czas i miejsce powstania - połowa lat 80. XX wieku, Detroit.
Instrumenty - syntezatory, samplery, automaty perkusyjne.
Największa popularność - wczesne lata 90.


HOUSE

House – gatunek muzyczny mający swe początki w muzyce disco lat 70. Określenie tej odmiany muzyki pochodzi od nazwy klubu Warehouse.

Muzyka house charakteryzuje się tanecznym rytmem, śpiewanymi wstawkami i linią melodyczną opartą na brzmieniu klasycznych instrumentów w rodzaju skrzypiec, pianina, fortepianu a także gitary. Wśród remiksów istnieją wersje "dub", które charakteryzują się wysuniętą na pierwszy plan linią basową.


TRANCE

Trance (ang. trans, uniesienie) – styl muzyki elektronicznej rozwinięty w latach 90. Trance charakteryzuje tempo pomiędzy 130, a 155 BPM, bazuje na rozwiniętej, czasem podniosłej, o charakterze hymnu melodii, rytmicznej linii basowej zwykle wspieranej wyższą, rozwiniętą, dynamiczną linią pomocniczą. Większość utworów charakteryzuje także tzw. breakdown, czyli fragment w środku utworu bez beatów.

Pochodzenie - Europa.
Czas i miejsce powstania - Niemcy, lata 90.
Instrumenty - syntezatory, samplery, automaty perkusyjne.
Największa popularność - obecnie.


DANCE

Dance - potoczne określenie kilku zbliżonych gatunków muzyki tanecznej (klubowej),
wywodzących się z muzyki house.

Początkowo termin ten dotyczył głównie muzyki eurodance, popularnej w latach dziewięćdziesiątych.
Charakteryzowała się ona rytmiczną melodią, kobiecym wokalem oraz wstawkami rapowanymi
przez mężczyznę. Gatunek ten miał licznych reprezentantów, z których najbardziej znani są artyści
tacy jak: Mr. President, DJ Bobo, Vengaboys, Alexia, La Bouche, Fun Factory, Culture Beat, Snap!,
John Scatman i inni.


HIP-HOP

Hip-hop – gatunek muzyczny powstały w Nowym Jorku w Stanach Zjednoczonych we wczesnych latach 70. XX wieku, zainicjowany przez Afroamerykanów i Latynosów. Od momentu powstania w nowojorskiej dzielnicy Bronx hip-hop rozprzestrzenił się na całym świecie.


BLUES

Blues (ang. smutek, rozpacz) – gatunek muzyczny wywodzący się ze śpiewów Afroamerykanów z południa USA, z pewnymi wpływami muzyki folk.

Tematyka bluesa częstokroć skupia się wokół realistycznie ujętych relacji damsko-męskich (miłość, zazdrość, wierność, samotność). Niejednokrotnie poruszane są wątki podróży, pracy zarobkowej, wolności. W bluesowych tekstach obecny jest też krytyczny akcent społeczny, od nierówności rasowej po kwestie polityczne.


COUNTRY

Muzyka country, country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z połączenia folku i bluesa.

Pierwotnie prosta, oparta na trzyakordowym schemacie i instrumentarium składającym się z akustycznej gitary, skrzypiec i prostego zestawu perkusyjnego, wywodziła się z ortodoksyjnego folku z Appalachów. Z czasem wypracowała bardziej złożone instrumentarium, a jej forma stała się bardziej wyrafinowana.


DISCO

Disco, znane także pod nazwą muzyka dyskotekowa – gatunek muzyki popularnej, głównie, choć nie wyłącznie, przeznaczony do tańca w dyskotekach. Szczególnie popularny w drugiej połowie lat siedemdziesiątych XX wieku.


JAZZ

Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku na południu Stanów Zjednoczonych w Nowym Orleanie jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej. Stanowi połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

Jazz charakteryzuje się rytmem synkopowanym, a także dużą dowolnością interpretacyjną i aranżacyjną oraz tendencją do improwizacji. Miało to związek z faktem, iż pierwszymi twórcami tego gatunku byli przeważnie nie znający nut potomkowie niewolników.


METAL

Metal (heavy metal) – gatunek muzyczny, który wyewoluował na przełomie lat 60. i 70. XX wieku, z hard rocka, acid rocka i blues rocka, i stał się podłożem kontrkultury metalowców. Zasadniczą różnicą pomiędzy hard rockiem a metalem jest to, że utwory hardrockowe najczęściej komponowane są w skalach durowych, podczas gdy heavymetalowe niemal wyłącznie w molowych.


POP

Muzyka pop – ogólnie muzyka popularna, termin ten jest jednak wieloznaczny, w najszerszym sensie oznacza każdy rodzaj muzyki rozrywkowej, niezależnie od jej charakteru.


REGGAE

Reggae (wym. rege) – styl we współczesnej muzyce rozrywkowej wywodzący się z Jamajki. Niezwykły rozwój przeżył pod koniec lat 50., a także od momentu uzyskania przez Jamajkę niepodległości w 1962. Stanowi najbardziej charakterystyczny gatunek muzyki jamajskiej.

Reggae jest popularne w środowisku ruchu Rastafari. Jej historia sięga ponad 400 lat wstecz do wczesnych czasów afrykańskiego niewolnictwa. Na muzykę reggae wpływ miała tradycja nyabinghi oraz gatunki muzyczne takie jak: calypso, blues, mento, liczne rytmy afrykańskie, indyjskie raga, soca, ju-ju, salsa, muzyka Indian Południowej Ameryki, ska, rumba, cumina-burru, samba i inne. Ewolucja muzyki reggae prowadziła przez szereg różnych gatunków: mento, ska, bluebeat, rocksteady. Po raz pierwszy terminu "reggae" użył w 1967 Toots Hibbert. Istnieje kilka hipotez co do pochodzenia tego terminu. Jedna z nich mówi że pochodzi ono od słowa Regga, nazwy plemienia mieszkającego nad jeziorem Tanganika. Bob Marley twierdził że słowo to ma pochodzenie hiszpańskie i oznacza "króla muzyki". Z kolei Hux Brown, weteran jamajskich studiów nagraniowych podaje wersję według której jest to po prostu opis rytmu, dowcipne słowo które oznacza nierówny rytm i zmysłowe brzmienie.


PUNK

Punk – w węższym znaczeniu: gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.


ROCK

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość.


FOLK

Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej.

Po raz pierwszy termin muzyka folkowa został użyty przez Johna Lomaxa i jego definicja określała muzykę folkową jako ustnie przekazywaną muzykę jakiejś społeczności.


DISCO POLO

Disco polo – gatunek muzyki popularnej, powstały w Polsce w latach 80. XX wieku, w początkowym okresie istnienia znany jako muzyka chodnikowa

Pochodzenie - Polska.
Czas i miejsce powstania - lata 80. XX wieku.
Instrumenty - elektroniczne.
Największa popularność - lata 90. XX wieku, w pewnym stopniu do dziś.

Pomysłodawcą nazwy disco polo, stworzonej na podobieństwo italo disco (włoski styl muzyczny z początku lat 80. XX w.), był Sławomir Skręta, właściciel wytwórni płytowej Blue Star z Reguł koło Warszawy. Gatunek wywodzi się z muzyki granej na weselach i zabawach przez specjalne zespoły z repertuarem piosenek ludowych i weselnych, przy czym zmianie uległy instrumenty: zamiast akustycznych – elektroniczne, a w latach 80. także elektroniczne klawiszowe, ścieżką wokalną był najczęściej melodramatyczny tekst o nieszczęśliwej miłości. W pierwszej połowie lat 90. muzyka ta stała się zjawiskiem masowym, choć prawie nieobecnym w mediach. Nagrywane poza oficjalnym obiegiem kasety magnetofonowe i płyty kompaktowe osiągały ogromne nakłady.


4. ZAKOŃCZENIE

Temat powstał z mojej własnej woli. Temat ma na celu uświadomienie człowiekowi jaką wielką rolę wypełnia muzyka w naszym codziennym życiu. Jest to coś więcej niż dźwięk unoszący się wokół nas.

Na zakończenie chciałbym poinformować, że większość informacji została znaleziona w wolnej encyklopedii jaką jest Wikipedia.

Zapraszam do aktywnych rozmów na temat Muzyki, która nas otacza.

Opracował - Zły Damian
 
Ciężkie brzmienie rządzi. Słuchając muzyki metalowej odczuwam wewnętrzną siłę. A poza tym lubię jak się dziad drze do mikrofonu. Kiedyś byłem obojętny wobec muzyki, odkąd zacząłem słuchać metalu zmienił się mój styl ubierania, w niewielkiej mierze światopogląd, stałem się członkiem wielkiej subkultury ludzi ubierających się i myślących jak ja.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Sie postarałeś, rzeczywiście, muzyka odgrywa wielką rolę w życiu codziennym:). Praktycznie wszedzie ją słyszymy ;]. H-H <33
 

DeletedUser26700

Gość
Gość
Szczerze to przynajmniej 5 razy dziennie poslucham muzyki, jak jestem zdenerwowany , to fajka i muzyka.....
 

DeletedUser19550

Gość
Gość
Ja zawsze jak mam grać w coś to włączam sobie rap lub rock.
 

DeletedUser26589

Gość
Gość
Muzyka co pomaga żyć, ona daje mi siłę... :eek:kul:
 

DeletedUser

Gość
Gość
Ja cały czas słucham muzyki. To jest najlepsze lekarstwo na wszystkie żale i smutki. DP <3
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser26768

Gość
Gość
Skoro zrobiłeś podział muzyki elektronicznej to dlaczego nie zrobiłeś tego z rockiem? Bruce'a Springsteena nie wrzucisz do jednego worka z Hendrixem, Black Sabbath, Led Zeppelin i dajmy na to Behemoth to też całkiem różne nurty.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Ciężkie brzmienie rządzi. Słuchając muzyki metalowej odczuwam wewnętrzną siłę. A poza tym lubię jak się dziad drze do mikrofonu. Kiedyś byłem obojętny wobec muzyki, odkąd zacząłem słuchać metalu zmienił się mój styl ubierania, w niewielkiej mierze światopogląd, stałem się członkiem wielkiej subkultury ludzi ubierających się i myślących jak ja.

Podpisuję się pod Old Shatterhandem

Metal jest :I:
 

DeletedUser26589

Gość
Gość
Skoro zrobiłeś podział muzyki elektronicznej to dlaczego nie zrobiłeś tego z rockiem? Bruce'a Springsteena nie wrzucisz do jednego worka z Hendrixem, Black Sabbath, Led Zeppelin i dajmy na to Behemoth to też całkiem różne nurty.
Tak wiem rozumiem, ale zrobiłem to bardziej ogólnoświatowo :)

Ja najczęściej słucham Reggae lecz lubię także Hip-Hop :I:
 

DeletedUser

Gość
Gość
Ciężkie brzmienie rządzi. Słuchając muzyki metalowej odczuwam wewnętrzną siłę. A poza tym lubię jak się dziad drze do mikrofonu. Kiedyś byłem obojętny wobec muzyki, odkąd zacząłem słuchać metalu zmienił się mój styl ubierania, w niewielkiej mierze światopogląd, stałem się członkiem wielkiej subkultury ludzi ubierających się i myślących jak ja.

Nic dodać nic ująć hmpf
 

DeletedUser5490

Gość
Gość
Ja uwielbiam techniawe :D prawie wszystkie rodzaje mi wchodzą nie ma opcji że gdzieś ide bez słuchawek :I:
 

DeletedUser26589

Gość
Gość
Muzyka tak naprawdę jest częścią nas i to jest główny cel muzyki :)
Mam nadzieję, że podoba wam moje opracowanie na temat muzyki. :I:
Zachęcam do aktywnych rozmów.
Pozdrawiam wszystkich słuchających ;;)
 

DeletedUser

Gość
Gość
Oj, u mnie dużo się tego nazbierało ^.^
Rock, Post Rock, Rock Alternatywny, Dubstep, House, Trance, Techno, Rap, Klasyka, Dance ... :D
 

DeletedUser

Gość
Gość
Nie wiem, czy wytrzymałbym chociaż dzień bez muzyki. To jest to, co musi być. Bez tego nie ma nic.

Codziennie muszę usłyszeć chociaż jeden dobry kawałek polskiego rapu... ;]
 

DeletedUser26589

Gość
Gość
Cieszę się, że razem wspólnie drodzy gracze możemy inspirować się muzyką z całego świata.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Uwielbiam rap, reggae, blues, rock, rzadziej metal. A w szczególnoći uwielbiam, gdy się łączy różne gatunki (i to w języku rosyjskim).
 

DeletedUser26589

Gość
Gość
Uwielbiam rap, reggae, blues, rock, rzadziej metal. A w szczególnoći uwielbiam, gdy się łączy różne gatunki (i to w języku rosyjskim).

Może pochwalisz się jakimiś swoimi najlepszymi kawałkami, jakie uwielbiasz ? :)
Ja kocham Reggae - całą tą kulturę i muzykę :)
 
Do góry