Książki

  • Rozpoczynający wątek ememek
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

DeletedUser

Gość
Gość
Interesuje mnie tematyka indiańska czytaliście może coś godnego polecenia? Czytałem "Złoto Gór Czarnych" Szklarskiego (kończę 3 tom) Naprawdę polecam osobom interesującym sę życiem i zwyczajami Dakotów.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Wiesław Wernic ''Łapacz z Sacramento'' i inne ksiażki tego autora
 

DeletedUser

Gość
Gość
ja proponuje książki Maya np.
Winnetou
Old Surehand
Czarny Mustang
te oto książki są o tematyce dzikiego zachodu
 

DeletedUser2758

Gość
Gość
Proponuję:
- Tomek Na Wojennej Ścieżce (A. Szklarski)
- Trylogia [3 tomy] (A. Szklarski)
- Tomek w Gran Chaco (A. Szklarski)


Z części Tomek... wszystkie przeczytałem a z trylogii przeczytałem 1 i 3 za to drugiej nie znalazłem w bibliotekach
 

DeletedUser

Gość
Gość
Wiesław Wernic "Człowiek z Montany"
W ogóle dobrze pisze ten autor.
 

DeletedUser

Gość
Gość
tematyka indianska + troche fantasy (vide szamanskie wizje, zaswiaty, etc) mozna znalezc w, calkiem fajnej, ksiazce Kossakowskiej pt. "Ruda Sfora".

Maja Lidia Kossakowska - "Ruda Sfora", wyd. Fabryka Słów, Lublin 2007
http://www.gandalf.com.pl/b/ruda-sfora/
 

DeletedUser

Gość
Gość
Jak już czytać ksiażki o USA to chyba lepiej, żeby były napisane przez autorów z USA, bo czesto brakuje w nich wielu istotnych faktów.
 

DeletedUser10321

Gość
Gość
Np,: Wil Scott wyjęty spod prawa itp. wydania :)
 

DeletedUser

Gość
Gość
Jak już czytać ksiażki o USA to chyba lepiej, żeby były napisane przez autorów z USA, bo czesto brakuje w nich wielu istotnych faktów.

wiec uwazasz, ze Indianie to tylko USA?
tematyka indianska to cos innego niz "ksiazki o dzikim zachodzie". Oczywiscie, w ksiazkach o dzikim zachodzie znajdziemy motywy indianskie, ale zeby poznac te kulture, trzeba wyjrzeć troche poza ten starty szablon.

Pogrzeb troche, to odkryjesz jak zajawkowa byla kultura insianska, z okolic Alaski, czy nawet fragmentow Syberii :) Bo i tam Indianie byli. I zapewniam - mieli rownie bogata kulture, co ich bracia z szeroko pojetego dzikiego zachodu;)

pozdrawiam,
 

DeletedUser

Gość
Gość
Miroslav Stingl(czy jakoś tak) "Indianie na wojennej ścieżce" cała historia Indian polecam
 

DeletedUser

Gość
Gość
wiec uwazasz, ze Indianie to tylko USA?
tematyka indianska to cos innego niz "ksiazki o dzikim zachodzie". Oczywiscie, w ksiazkach o dzikim zachodzie znajdziemy motywy indianskie, ale zeby poznac te kulture, trzeba wyjrzeć troche poza ten starty szablon.

Pogrzeb troche, to odkryjesz jak zajawkowa byla kultura insianska, z okolic Alaski, czy nawet fragmentow Syberii :) Bo i tam Indianie byli. I zapewniam - mieli rownie bogata kulture, co ich bracia z szeroko pojetego dzikiego zachodu;)

pozdrawiam,


Nie powiedziałem, że Indianie to tylko USA.
Pytanie autora zrozumiałem jako "Indianie z USA", stąd też moja uwaga.
A książki na temat kultury indian z różnych zakątków świata, raczej mnie nie interesują.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Czytałem tomek w Gran Chaco ale to mnie znudziło :(
 

DeletedUser

Gość
Gość
Arizona Payback,
Bass Reeves,
Cowboy with the Tiffany Gun,

O ile znasz dobrze angielski.
;]
 

DeletedUser

Gość
Gość
Na przykład Old-Surehand :D:D:D:D
Książka Karola Maya.
Polecam też inne książki tego autora:
Upiór z Llano Estacado
Old Shatterhand
Winnetou
Czarny Mustang
Szatan i Judasz.
Polecam też książki
Przez pustynie i Przez kraj Skipetarów (chociaż nie jest to o dzikim zachodzie to i tak są to ciekawe książki o przygodach Old Shatterhanda).
 

DeletedUser

Gość
Gość
"Czarny Mustang", "Winnetou" i wszystkie Karola Maya:)
 

DeletedUser

Gość
Gość
Interesuje mnie tematyka indiańska czytaliście może coś godnego polecenia? Czytałem "Złoto Gór Czarnych" Szklarskiego (kończę 3 tom) Naprawdę polecam osobom interesującym sę życiem i zwyczajami Dakotów.

Zacznę od Leszka Michalika - to niekwestionowany propagator kultury indiańskiej tak samo jak Arkadiusz J. Kilanowski od kilkunastu lat zajmuje się historią i kulturą rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej :)

Polecam więc:
Indianie obu Ameryk: wampum i poncho: tradycyjne rękodzieło Indian Ameryki Północnej i Łacińskiej - Leszek Michalik

czy:

Współcześni Indianie Stanów Zjednoczonych - Arkadiusz J. Kilanowski

dalej:

Historia złota. Dzieje obsesji - Peter L. Bernstein

Symbole Indian Ameryki Północnej - Heika Ousu

i tej samej autorki późniejsza pozycja:
Symbole Inków, Majów i Azteków

I tu radzę abyś przyglądał się czy pozycje wydane zostały przez
Wydawnictwo KOS :)


Polecam też Azteków Ingi Clendinen.

A w ogóle to proponowałabym zacząć od całej tzw. "serii Indiańskiej", którą tworzą m.in. pozycje:

Mały Bizon - Arkady Fiedler; przedmowa Aleksander Sudak,

Moje indiańskie dzieciństwo - Charles A. Eastman (Ohiyesa); przeł. Beata Skwarska.

Warto też przeczytać tę biografię:

Siedzący Byk: włócznia i tarcza - Robert M. Utley, przeł. Aleksander Sudak.

Miłego czytania :)
 

DeletedUser

Gość
Gość
Polecam Tecumsecha(chyba tak sie to pisze, juz nie pamietam dokladnie:)).
 
Status
Zamknięty.
Do góry