Unia czy Konfederacja?

  • Rozpoczynający wątek John Stonewall
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.

DeletedUser

Gość
Gość
Jest to stare dobre pytanie zadawane przez nas, lub kierowane do nas. Jak sądzisz, kto według Ciebie miał rację? Stany Zjednoczone(Północ), czy Skonfederowane Stany Ameryki (Południe). Więc moim zdaniem, rację miało Południe, czyli moja ukochana Konfederacja ::D: , ale żeby nie było nie jestem chłopakiem, który obejrzał Gods and Generals i uważa się za znawcę Wojny Secesyjnej hmpf Moje zainteresowanie Wojną wzięło się 2 lata temu, kiedy brat o niej zaczął o niej opowiadać. Nie chcąc was dłużej zanudzać, moim zdaniem Południe miało rację, gdyż chciało walczyć o niepodległość i nie chciało być podporządkowane Stanom Zjednoczonym. A wy co sądzicie?
 

DeletedUser19472

Gość
Gość
Gupota...
Niewolnictwo się szerzylo!!!
Północ miało dużą recję i dobrze że rozwaliło konfederacje w pył
 

DeletedUser8523

Gość
Gość
Samo niewolnictwo już eliminuje u mnie konfederację.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Tak panowie, niewolnictwo ::D:
A to, że Południe walczyło o niepodległość to się nie liczy?
 

DeletedUser8523

Gość
Gość
"Zniewoleni" farmerzy w państwie urzędników... Do mnie to nie przemawia. Skoro tak chcieli być samodzielni to czemu zniewalali i traktowali innych ludzi jak zwierzęta gospodarskie??? Chciałbyś odzyskania niepodległości dla nazistowskich Niemiec?
 

DeletedUser

Gość
Gość
Mówicie tutaj tylko o niewolnictwie..
Wiecie kto był kucharzem armii Generała Thomasa Stonewalla Jacksona? Właśnie czarny!
Myślicie, że Czarni nie byli w armii Konfederatów. Byli !
A czy źle było czarnym w tej waszej "niewoli" Konfederackiej?
Nie, nie było, a wy chyba sądzicie, że czarnym w Unii żyło się wspaniale :nie:
 

DeletedUser8523

Gość
Gość
Niewolnik kucharzem o_O Ale sensacja... Poza tym nic nie usprawiedliwia niewolnictwa. Podstawowe prawo każdego człowieka do wolności było łamane. Traktowano ludzi jak rzeczy. To tak jakby popierać nazistów po wyciągnęli Niemcy z kryzysy, a o milionach zabitych żydów zapomnieć.
 

DeletedUser

Gość
Gość
Tak, kucharzem ! Czy dla Ciebie czarny jest niewolnikiem? Akurat Ci panowie byli przyjaciółmi. A zgadnij kto prowadził konia Stonewall'a na jego pogrzebie?
Chyba, że zaraz powiesz, że pogrzeb był dla 10 osób :&:
Na jego pogrzeb, zebrało się około 3/4 miasta. Orszak Pogrzebowy rozpoczynali czterej kawalerzyści na około wozu z trumną Stonewall'a za wozem
twój "Czarny niewolnik" z jego koniem, a za nim cała Pierwsza Brygada Skonfederowanych Stanów Ameryki ! Więc nie, jego kucharz nie był niewolnikiem !:traper:
 

DeletedUser

Gość
Gość
A więc tak...

Kwestia niewolnictwa... kwestia trybu życia południowców. Niewolnicy byli dla Południowców niezbędni do prowadzenia godnej egzystencji, bez nich nie byliby w stanie uciągnąć swoich wielkich plantacji i pomarliby z głodu. Dla Konfederatów Wojna Secesyjna była obroną dotychczasowego stylu życia. Kiedyś ślepo popierałem Unię, ale teraz tak się zastanawiam... Gdyby mi chcieli zabrać główne źródło utrzymania też chwyciłbym za broń.

Z drugiej strony jak najbardziej popieram abolicjonizm i postawę Unii. Po której stronie bym walczył? Pewnie po tej, która by mi bardziej odpowiadała. Jeśli miałbym plantację - Konfederacja. Jeśli nie - Unia.
 

DeletedUser8523

Gość
Gość
Dobrze nie kłóćmy się o to. W każdej regule są wyjątki. Może i twój ulubiony generał był w porządku co nie zmienia mojego zdania na temat całego południa.
Oceniam tutaj konfederacje na podstawie systemu politycznego, a ty raczej jako państwo dążące do niepodległości. Ludzi mają różne poglądy, przykład Piłsudski - Dmowski. Obaj są związani z odzyskaniem niepodległości przez Polskę, ale to chyba koniec ich wspólnych przekonań :)
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser5455

Gość
Gość
Stojąc w obronie John'a Stonewall'a chciałbym przypomnieć, że:
PO PIERWSZE: Sprzeciwiam się poglądowi, iż w wojnie secesyjnej chodziło tylko o niewolnictwo - już sam fakt, że Lincoln powiedział o tym fakcie jest poważnym argumentem.
PO DRUGIE: Obywatele północy też posiadali niewolników.
PO TRZECIE: Każdy racjonalnie myślący człowiek nie powinien twierdzić, że biały żołnierz USA potrafiłby ginąć tylko za "cudzą" wolność - wolność czarnych.


A tak w ogóle chciałbym zacytować swoją wypowiedź na temat CSA jaką kiedyś udzieliłem:
"Stany Skonfederowane często kojarzone są z niewolnictwem.Trzeba wspomnieć,że na północy też byli niewolnicy.W dodatku generał Lee potępiał zjawisko niewolnictwa, uznał jednak, że:"prawo poszczególnych stanów do samostanowienia w tej kwestii jest ważniejsze".
Drugim argumentem za ty iż CSA to nie tyko niewonictwo jest flaga Southern Cross zapewnie ją widziałeś.Wielu ludzi uważa ją za flagę niewolnictwa.Zwolennicy tej flagi uznają ją jako dzidzictwo Południa i posługują się sloganem "Heritage, not hate".Dzisiaj w niektórych państwach nacjonaliści obronni wykorzystują ją jako przeciwstawienie się ideom liberalnym.



Podsumowanie
Wybór na prezydenta A.Lincolna był przyczyną podziału w społeczeństwie amerykańskim,o którym mogę powiedzieć,że trwa do dzisiaj.Nie należy potępiać CSA,za to że było tam niewolnictwo ponieważ nie wszyscy południowcy byli za tym procederem,należy jednak potępić Ku Klux Klan i jego działania,bo to co on robił to już był rasizm i inaczej tego nazwać nie można!"

Poza tym jestem za południem tylko ze względu na podziw generałów Lee i Stonewall'a. Gdybym był amerykaninem zagłosowałbym na Republikanów.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser

Gość
Gość
Ja jestem za Unią nawet nie wiem dlaczego ale jestem
 

DeletedUser28220

Gość
Gość
Konfederacja!:) nawet mamy taki sojusz na s5!:)


----------
Z drogi śledzie Dłużniek jedzie!:huh:
 

DeletedUser

Gość
Gość
Jestem przeciwnikiem niewolnictwa.

Zaraz mnie szlag trafu :&:

Myślisz, że północ była święta i wszyscy biali pracowali sami? Niewoooolnicy się kłaniają. (To mi akurat wyszło :ind:)
Ale, czy jakby w Polsce toczyła się Wojna o Niewolnictwo cyganów (Wymyśliłem na szybko, nie śmiejcie się), to toczyłbyś wojnę o czyjeś d*psko?
 

DeletedUser6549

Gość
Gość
W praktycznie każdym kraju w tamtych czasach istniało niewolnictwo. W niektórych krajach byli to czarnoskórzy nawet w Europie(np. Anglia Hiszpania). Nawet w Polsce jeńców wojennych traktowano jak niewolników jak nikt z rodziny za niego okupu nie wpłacił żył jak niewolnik praktycznie całe życie.

Co do tematu pewnie że bym walczył z niewolnictwem.
Poza tym Unia dążyła do rozwoju technologicznego a Konfederaci cały czas większość gospodarki opierali na rolnictwie(bawełna) z co za tym idzie niewolnictwu. Po stronie Unii i Konfederacji zdarzały się "odchylenia" od normalności np. Anglik który nie lubi herbatki :D.

Wiem że to temat o wojnie secesyjnej, ale jeżeli chodzi o niewolnictwo to nie można patrzeć tylko z perspektywy Unii czy Konfederacji tylko na resztę krajów. Wiecie gdzie "pracowali" jeńcy wojenni w Turcji? Jak mieli szczęście to w domu bogatego kalifa jak mieli pecha to na galerach(takie statki wojenne). Służyli tam jako wioślarze i byli przykuci 24h na dobę do swoich stanowisk pracy. A jak turecki statek tonął to myślicie że kogoś interesowali wioślarze? Nie z reguły wszyscy tonęli w morzu razem z okrętem.
 
Ostatnio edytowane przez moderatora:

DeletedUser5455

Gość
Gość
Tak, ponieważ jestem przeciwnikiem zniewalania ludzi dla czyichś korzyści, według mnie jest to brutalne i bardzo złe.

Dlaczego prawie wszyscy, którzy są za Unią podaje tylko jeden argument - niewolnictwo?!?!:&: Szkoda, że prawie nikt nie zwraca uwagi na ten "duch południa":
na mętalność konfederatów, ich wiarę w zwycięstwo, odwagę, moralność, zaufanie Bogu i patriotyzm co do rodzimych stanów.
 
Status
Zamknięty.
Do góry