Jedno łącze a miasto

  • Rozpoczynający wątek DeletedUser33044
  • Data rozpoczęcia
Status
Zamknięty.
Tylko podczas eventu? Nie no wybacz ale umrę ze śmiechu. Chyba muszę sobie przeszczepić zwieracze goryla :D
Jest to przykład. Na większości światów buduje się kościoły, szczególnie podczas eventu dla szybszego zarobienia waluty eventowej (np jajek).
Każdy przypadek jest indywidualny, a jeśli masz wątpliwości co do konkretnej czynności, to opisz ją.

Ok, ale skąd wiecie czy to jest multi czy może dziadek gra razem ze mną w westa?

I na drugie pytanie nie ma odpowiedzi.
Nie możemy ujawniać naszych narzędzi, jednak mogę powiedzieć, że łatwo rozpoznać dziadka grającego z wnukiem, czy męża z żoną od multikonta.
Drugie pytanie dotyczące sojuszników i sprzedaży po minimalu.
Po pierwsze dlatego, że nie jest to wtedy pushem, jeśli wspomagasz sojusz a nie jedną konkretną osobę np z wyższym poziomem niż Twoja postać (jest to przykład). Po drugie, znalezienie sojusznika do wymiany, wymaga więcej energii niż zapytanie domownika. Jest to wyrównanie szans. Po trzecie, zmniejsza to liczbę osób, która zakłada multikonta. Być może, gdyby część graczy nie łamała zasad gry, można byłoby pomyśleć o zmianie tego punktu regulaminu. Na tą chwilę jednak nie jest to możliwe.
 

DeletedUser23283

Gość
Gość
Nie jest to prawdą. Multikonto, nawet jeśli nie ma interakcji, pozostaje multikontem i zostanie zablokowane.


Nie jestem pewna, czy zapis o pushowaniu był od początku, lecz z całą pewnością był on już 2014 roku. Ten punkt nie został dodany podczas mojej obecności.
Nadal jest tak, że osoby na jednym łączu internetowym nie mogą się pojedynkować, przelewać sobie dolarów, czy handlować. Mogą jednak być w jednym mieście, podczas eventu rozbudować kościół, czy zagrać w forty.
Wydaje mi się, że jest to pewne nie zrozumienie, czym jest push. Aby pushować, nie trzeba mieć multikonta, nie trzeba nawet mieć jednego łącza. Jest wspomaganie konkretnego gracza, przez działania drugiego gracza. Jeśli np gracz X zaprosi do gry gracza Y tylko po to, by zbierał mu jagódki, i sprzedawał za grosze - to jest push. To samo tyczy się rozbudowy miast czy fortów. Jeśli taka rozbudowa ma na celu wsparcie przez konkretne konto, konkretnego gracza to jest push. Ale jeśli do miasta dołączy dwoje graczy, nawet na jednym IP, którzy nie będą się wspomagać i każdy będzie grał dla siebie, to nie będzie to uznane za push.

Nadmienię również, że nie jest to subiektywna opinia opiekunów świata, a skrupulatnie zebrane dane i wyliczenia.
Etriel wg Twoich tłumaczeń każdy rodzaj handlu może zostać uznany jako push. Bo przecież sprzedając drewienko za cenę minimalną pushuje czyjeś konto bo nie musi on ileś tam pracować albo kupować drożej na targu. Wybacz ale skoro tak to wg regulaminu każdy kto kiedykolwiek sprzedał coś za cenę minimalną (a nie wierzę że nie ma takich osób) zasługuje na bana.
 
Co więcej każdy z nas posiada postać główną. Reszta serwerów służy nam do wspomagania jej gotówką
(wymiany międzyświatowe) a więc do pushingu czyż nie? Absurd goni absurd :D
 
Etriel wg Twoich tłumaczeń każdy rodzaj handlu może zostać uznany jako push. Bo przecież sprzedając drewienko za cenę minimalną pushuje czyjeś konto bo nie musi on ileś tam pracować albo kupować drożej na targu. Wybacz ale skoro tak to wg regulaminu każdy kto kiedykolwiek sprzedał coś za cenę minimalną (a nie wierzę że nie ma takich osób) zasługuje na bana.
Nie zgodzę się. Handlowanie z graczami jest zgodne z regulaminem do czasu, gdy nie jest to wykorzystywane do wspomagania konta.
Podam przykłady:
Kiedy nie jest pushem: Gdy gracz handluje z innymmi graczami w celu wymiany towarów. Punktem wyjścia jest wymiana towarów, a więc w tym przypadku, nie jest celem doładowanie gracza produktami, dla jednostronnej korzyści gracza mająca na celu szybszy rozwój jednej postaci.
Kiedy jest pushingiem: kiedy za namową jednego gracza, drugi gracz zakłada postać na tym samym świecie, gdzie celem jest wsparcie i rozwój gracza zapraszającego, kosztem gracza zaproszonego. Zazwyczaj (ale nie zawsze) jest to sprzedaż produktów po najniższym koszcie przez postać o niższym poziomie, dla postaci o wyższym poziomie. Celem nadrzędnym NIE jest handlowanie, a wsparcie rozwoju jednego (lub kilku wybranych) kont, kosztem rozwoju konta/kont wspomagających.

Co więcej każdy z nas posiada postać główną. Reszta serwerów służy nam do wspomagania jej gotówką
(wymiany międzyświatowe) a więc do pushingu czyż nie? Absurd goni absurd :D
Nie każdy. Proszę uważnie przeczytać powyższy wpis i zadać konkretne pytanie, jeśli coś nie jest jasne. Myślę, że kwestią jest to zrozumienie słowa "push". Pushem są wszelkie działania, których celem jest wzajemne wspomaganie kont, bez względu na ich ilość, będą traktowane jako push i są zabronione, gdzie zazwyczaj odbywa się to kosztem jednej z postaci.
 
Nie każdy. Proszę uważnie przeczytać powyższy wpis i zadać konkretne pytanie, jeśli coś nie jest jasne.
Widzę, że brak Ci podstawowej wiedzy na temat tego jak nieoficjalnie funkcjonuje ta gra :D
Pushing jest uprawiany codziennie w tej grze i to na masową skalę w postaci wymian między światowych.
Bo mają one na celu mówiąc kolokwialnie "dokokszenie" naszej głównej postaci.
Więc moje pytanie brzmi: Dlaczego jedne formy pushingu są tolerowane i dozwolone a inne surowo karane?

I jeszcze jedno:
Dlaczego Wasza polityka zamiast propagować granie na jednym łączu i ułatwiać współpracę między bratem/siostrą/mężem żoną robi coś wręcz przeciwnego do tego co jest chociażby w Plemionach, które notabene nie są Ci obce?
 

DeletedUser23283

Gość
Gość
Handlowanie z graczami jest zgodne z regulaminem do czasu, gdy nie jest to wykorzystywane do wspomagania konta.
A jak nazwać sprzedaż jakiegokolwiek towaru po cenie minimalnej jak nie wspomaganie konta? Ja mówię regulamin teraz jest sformułowany w taki sposób że każdemu w każdej chwili można dać
Pushem są wszelkie działania, których celem jest wzajemne wspomaganie kont, bez względu na ich ilość, będą traktowane jako push i są zabronione, gdzie zazwyczaj odbywa się to kosztem jednej z postaci.
A kiedy handel po cenie minimalnej nie odbywa się kosztem jednej z postaci? Przecież można by sprzedać drożej czyli jestem stratny. Poza tym zauważ że każdy sojusz wspomaga swoich graczy. Ktoś ma jakieś niepotrzebne ciuchy sprzedaje je komuś komu brakuje do kompletu = ban. Zadanie okresowe, komuś zalega 100 indyków bo akurat miał taką fazę że przez miesiąc polował na indyki i sprzedaje je sojusznikom = ban. Połowa interakcji w grze to pushing wg Twojego tłumaczenia.
Mało tego. Twoje tłumaczenia rozumiem w ten sposób że mogę sprzedać komuś przedmiot po cenie minimalnej jak go na oczy nie widziałem ale swojej żonie już nie.
 
Widzę, że brak Ci podstawowej wiedzy na temat tego jak nieoficjalnie funkcjonuje ta gra :D
Pushing jest uprawiany codziennie w tej grze i to na masową skalę w postaci wymian między światowych.
Bo mają one na celu mówiąc kolokwialnie "dokokszenie" naszej głównej postaci.
Więc moje pytanie brzmi: Dlaczego jedne formy pushingu są tolerowane i dozwolone a inne surowo karane?

I jeszcze jedno:
Dlaczego Wasza polityka zamiast propagować granie na jednym łączu i ułatwiać współpracę między bratem/siostrą/mężem żoną robi coś wręcz przeciwnego do tego co jest chociażby w Plemionach, które notabene nie są Ci obce?
Doskonale wiem, jednak nie jest to pushingiem. Co mogę zrobić, aby pomóc zrozumieć Ci co to jest push?
Jeśli napiszesz na czacie "wymienię $ tu za s10" to zdecydowanie NIE jest to push.

A jak nazwać sprzedaż jakiegokolwiek towaru po cenie minimalnej jak nie wspomaganie konta? Ja mówię regulamin teraz jest sformułowany w taki sposób że każdemu w każdej chwili można dać
No właśnie nie każdemu. Ponownie wracamy do tego czym jest pushing. Jeśli świadomie i z zamierzeniem tworzysz konto do jednego celu - wspomagania konkretnego gracza lub miasta, to wówczas jest push. Konto to rozwija się tylko poprzez doświadczenie np ze zbierania jagód dla innych. Jeśli ja Ciebie poproszę o założenie konta na świecie X, poto, abyś zbierał dla mnie produkty, potem mi je sprzedawał po minimalu a niekiedy jeszcze zabieram kasę od Ciebie, którą zarobiłeś, to blokuję nie tylko rozwój Twojej postaci, ale też łamię regulamin i obie postacie zostaną ukarane.
Ale jeśli dokonujemy zwykłej wymiany handlowej a ze względu na lata znajomości robimy sobie przysługi i sprzedajemy bez większego zysku, to nie jest to push.

A kiedy handel po cenie minimalnej nie odbywa się kosztem jednej z postaci? Przecież można by sprzedać drożej czyli jestem stratny. Poza tym zauważ że każdy sojusz wspomaga swoich graczy. Ktoś ma jakieś niepotrzebne ciuchy sprzedaje je komuś komu brakuje do kompletu = ban. Zadanie okresowe, komuś zalega 100 indyków bo akurat miał taką fazę że przez miesiąc polował na indyki i sprzedaje je sojusznikom = ban. Połowa interakcji w grze to pushing wg Twojego tłumaczenia.
Mało tego. Twoje tłumaczenia rozumiem w ten sposób że mogę sprzedać komuś przedmiot po cenie minimalnej jak go na oczy nie widziałem ale swojej żonie już nie.
Czy zawsze sprzedajesz tylko jednemu graczowi? Lub grupie graczy? Myślę, że powyższy opis wyjaśnia tą kwestię.
Nie wiem skąd myślenie, że połowa Twoich akcji w grze to Push. Jeśli robisz to z premedytacją i celem nadrzędnym jest TYLKO ROZWÓJ INNEGO GRACZA, to tak, pushujesz. Przecież nie banujemy każdego, kto handluje z przyjaciółmi. Nie chodzi tu o popadanie w skrajność. Ale jeśli faktycznie, celem Twojej postaci jest tylko rozwój innej postaci, to należy się zastanowić, czy nie lepiej zmienić działania i rozwijać swoją postać.
Inny przykład - pushem też jest zakładanie po namowie kont, które rozbudowują miasto, dodają produktów do fortu a potem są kasowane. Ich celem nie jest rozwój postaci a rozwój miasta, ale żeby uniknąć multikonta, namawia się inne osoby do tego. Natomiast własna postać w tym czasie pnie się w TOPce, robi zadania, pojedynkuje się...
 
To dam Ci konkretny przykład. Załóżmy że chce zacząć grać z bratem na nowym świecie. On decyduje, że założy miasto i będzie je systematycznie rozbudowywał (z pieniędzy które zarobi w prackach) Po jakimś czasie zaprasza mnie do swojego miasta. Ja za sprawą podejmowanych akcji w grze zarabiam również pieniądze i siłą rzeczy kasa miasta rośnie. Czy będzie to potraktowane jako push, który ułatwia mojemu bratu rozbudowę miasta?
 

DeletedUser23283

Gość
Gość
zakaz handlu między kontami na jednym łączu internetowym,
Nadal jest tak, że osoby na jednym łączu internetowym nie mogą się pojedynkować, przelewać sobie dolarów, czy handlować
Handlowanie z graczami jest zgodne z regulaminem do czasu, gdy nie jest to wykorzystywane do wspomagania konta.
Więc w końcu jak to jest można handlować na jednym ip czy nie? Bo ja się powoli gubię.



Czy zawsze sprzedajesz tylko jednemu graczowi? Lub grupie graczy? Myślę, że powyższy opis wyjaśnia tą kwestię.
Nie wiem skąd myślenie, że połowa Twoich akcji w grze to Push. Jeśli robisz to z premedytacją i celem nadrzędnym jest TYLKO ROZWÓJ INNEGO GRACZA, to tak, pushujesz.
Tak zazwyczaj wspieram kilku graczy i robię to z premedytacją ponieważ jestem koleżeński. Mój styl gry jeszcze do niedawna opierał się na tym że naprawdę dużo rzeczy rozdawałem za darmo tylko po to żeby pomóc innym graczom którzy takich rzeczy nie mieli. I tak robiłem to z premedytacją, jednak nie wiedziałem że jest to niezgodne z regulaminem ponieważ jak już wcześniej wspomniałem nie wiedziałem nawet o takim zapisie w regulaminie bo ogłoszenia o zmianie żadnego nie było.
Etriel jak sama widzisz,cały czas twierdzę że można każdego zbanować za zwykły handel i zależy to tylko i wyłącznie od osoby banującej i nie ma żadnych możliwości obrony bo ten cały pushing nie jest sprecyzowany i można pod to podpiąć praktycznie każdy rodzaj handlu w grze.
 
To dam Ci konkretny przykład. Załóżmy że chce zacząć grać z bratem na nowym świecie. On decyduje, że założy miasto i będzie je systematycznie rozbudowywał (z pieniędzy które zarobi w prackach) Po jakimś czasie zaprasza mnie do swojego miasta. Ja za sprawą podejmowanych akcji w grze zarabiam również pieniądze i siłą rzeczy kasa miasta rośnie. Czy będzie to potraktowane jako push, który ułatwia mojemu bratu rozbudowę miasta?
Nie, w tym przypadku nie będzie to push.

Więc w końcu jak to jest można handlować na jednym ip czy nie? Bo ja się powoli gubię.
Proszę o nie wyrywanie fragmentu z kontekstu. Była to odpowiedź na temat handlu między graczami w ogóle w kontkeście pushu, gdyż pushing nie dotyczy tylko multokont, czy jednoego IP. Czyli gracz A może handlować z graczem B pod warunkiem, że nie mają jednego łącza internetowego.



Tak zazwyczaj wspieram kilku graczy i robię to z premedytacją ponieważ jestem koleżeński. Mój styl gry jeszcze do niedawna opierał się na tym że naprawdę dużo rzeczy rozdawałem za darmo tylko po to żeby pomóc innym graczom którzy takich rzeczy nie mieli. I tak robiłem to z premedytacją, jednak nie wiedziałem że jest to niezgodne z regulaminem ponieważ jak już wcześniej wspomniałem nie wiedziałem nawet o takim zapisie w regulaminie bo ogłoszenia o zmianie żadnego nie było.
Etriel jak sama widzisz,cały czas twierdzę że można każdego zbanować za zwykły handel i zależy to tylko i wyłącznie od osoby banującej i nie ma żadnych możliwości obrony bo ten cały pushing nie jest sprecyzowany i można pod to podpiąć praktycznie każdy rodzaj handlu w grze.
Robił Pan to z chęci z pomocy, ale nie kosztem rozwoju swojej postaci. I to jest ta różnica. To, że sprzedam komuś pomarańcze, bo mam ich nadmiar a ktoś ich potrzebuje, nie oznacza, że wstrzymuję swój rozwój i nie robię tego codziennie, nie sprzedaję wszystkiego co zbiorę. Wydaje mi się ZIMApl, że nie widzisz różnicy między pushem a normalnym przyjacielskim graniem. Jeśli jest coś, co mogę powiedzieć aby rozjaśnić Twoje wątpliwości, pytaj. Proszę jednak o konkretne pytanie, abym mogła się odnieść.
 

DeletedUser23283

Gość
Gość
Co do wyrywania zdania z kontekstu. Sama wcześniej sprowadziłaś sprawę pushingu do sytuacji w której nie ma znaczenia czy ktoś dzieli ip czy nie.
Aby pushować, nie trzeba mieć multikonta, nie trzeba nawet mieć jednego łącza. Jest wspomaganie konkretnego gracza, przez działania drugiego gracza
Więc uważam że odpowiednio to zacytowałem.
Teraz tak:
Czyli co mogę pomagać obcym ludziom ale nie mogę pomagać komuś z kim dzielę łóżko? Czy to ma jakikolwiek sens? To jest po prostu chore.
I druga sprawa to czy ja robię coś z chęci pomocy czy nie to tylko jest indywidualne odczucie osoby która to będzie rozpatrywała i po raz wtóry powtórzę. Cały ten pushing pozwala na banowanie każdego w każdej chwili tylko wg tego co się adminowi ubzdura. Bo inaczej ja tego nazwać nie umiem.
 

DeletedUser32987

Gość
Gość
Nie wykluczają się. Czym innym jest push a czym innym wspólna gra.
Pushem są wszelkie działania, których celem jest wzajemne wspomaganie kont, bez względu na ich ilość, będą traktowane jako push i są zabronione.

Wytłumacz w takim razie czym jest wspólna gra ? bo w normalnym odczuciu, wspólna gra czyli zespołowa polega między innymi na wzajemnej pomocy, w celu osiągnięcia jakiś wzajemnych korzyści.

Nie możemy ujawniać naszych narzędzi, jednak mogę powiedzieć, że łatwo rozpoznać dziadka grającego z wnukiem, czy męża z żoną od multikonta.
Drugie pytanie dotyczące sojuszników i sprzedaży po minimalu.
Po pierwsze dlatego, że nie jest to wtedy pushem, jeśli wspomagasz sojusz a nie jedną konkretną osobę np z wyższym poziomem niż Twoja postać (jest to przykład). Po drugie, znalezienie sojusznika do wymiany, wymaga więcej energii niż zapytanie domownika. Jest to wyrównanie szans. Po trzecie, zmniejsza to liczbę osób, która zakłada multikonta. Być może, gdyby część graczy nie łamała zasad gry, można byłoby pomyśleć o zmianie tego punktu regulaminu. Na tą chwilę jednak nie jest to możliwe.

Co do pierwszego punktu Twojej wypowiedzi, jak sama przyznałaś macie odpowiednie narzędzia by rozróżnić czy osoby grające z 1 ip. to jedna i ta sama osoba, czy to jest "babcia,dziadek,wujek i.t.p" , więc jeśli następuje zwykła wymiana na targu rzeczy, to chyba łatwo idzie sprawdzić, czy następuje między tymi osobami normalny handel, czy jest to rodzaj wspomagania czyż nie ?
Po drugie jeśli możemy wspierać sojusz, a w/w osoby grają wspólnie w jednym sojuszu, to wnioskuje z Twojej wypowiedzi, że jeśli wystawię na targ sojuszniczy bagnety,każda osoba z mojego sojuszu, również ta z 1 ip.ma prawo je nabyć bez żadnych konsekwencji.
Po trzecie, to zaproponuję by usunąć w ogóle targ,pozamykać miasta, a w to miejsce otworzyć baraki jednoosobowe, zwykłe ciuchy do kupienia tylko u handlarza, lepsze eq za obligację, rzemiosło tylko do własnych celów, nie będzie wtedy żadnych wymian, żadnej pomocy między graczami, wtedy szanse będą wyrównane, i co najważniejsze nie będzie graczy, którzy będą mogli złamać ten jakże jednostronny regulamin.

Robił Pan to z chęci z pomocy, ale nie kosztem rozwoju swojej postaci. I to jest ta różnica. To, że sprzedam komuś pomarańcze, bo mam ich nadmiar a ktoś ich potrzebuje, nie oznacza, że wstrzymuję swój rozwój i nie robię tego codziennie, nie sprzedaję wszystkiego co zbiorę. Wydaje mi się ZIMApl, że nie widzisz różnicy między pushem a normalnym przyjacielskim graniem

Kolejny przykład na to , że jeśli sprzedam coś mężowi przecież mogę to uznać za przyjacielski gest, ba nawet z miłości , i mało tego nie zrobię to kosztem swojej postaci.

Ale jeśli dokonujemy zwykłej wymiany handlowej a ze względu na lata znajomości robimy sobie przysługi i sprzedajemy bez większego zysku, to nie jest to push.
Wypowiedź jak wyżej....

Konkluzja na koniec, wiele z Twoich wypowiedzi wzajemnie się wyklucza, i jasno pokazuje, że albo nie macie lub nie potraficie mieć odpowiedniej kontroli nad tym co się dzieje, albo dalej twierdzę jak większość graczy, że jest ten cały regulamin uznawany według " widzi mi się " danego opiekuna.
Może trzeba by było bezpośrednio do Inno napisać, niech Wam za Waszą jakże ciężką pracę zamiast bryłek, niech ufunduje jakieś szkolenie,przeszkolenie, i inne magiczne sposoby, tak by nie dochodziło do wykorzystywania regulaminu jednostronnie
 

DeletedUser31727

Gość
Gość
Wychodzi na to że ten pushing to świetny sposób na wyłapywanie złodziei.
Wystawiasz coś komuś na jego serwerze (zazwyczaj masz niższy lvl) on kupuje i nie przekazuje tobie tego na twoim świecie. Idealny pretekst, żeby oskarżyć o pushing tylko szkoda, że obie postacie dostają bana :D Jakby to dopracować można złodziei wyeliminować :D
 
Nie prosiłam o zdradzenie narzędzi, ale nieważne :D
Znam przypadki, że rodzeństwo się wymieniało kasą na inne światy i dostały za to bany.. Dlaczego? Bo zostały uznane za multi, a to nie był pushing, nie wspierali SWOJEJ postaci, bo to dwie różne osoby i każdy z gry o tym wie ;) Ale jak już wiemy wszystko zależy od "widzimisię" ;)
 

DeletedUser

Gość
Gość
Ja również nie rozumiem czym jest ten cały push w odniesieniu do tej gry - dodam, że jestem pokrzywdzonym członkiem rodziny, który boi się grać z własnym bratem

Dla mnie pushing jest ewidentny tylko wtedy kiedy silna postać pomaga słabszej - przykładowo dając jej kase czy ekwipunek na sam początek. W sytuacji gdy obie postacie mają maksymalny poziom nie ma znaczenia już wielkiego to czy dane postacie wchodzą ze sobą w jakieś interakcje i czy są z tego samego łącza, no ludzie zlitujcie się!

Pani Cm wspomniała, że po latach gry to co kiedyś uznała by za push to przez długoletnią znajomość dzisiaj nazwała by przysługą. To dlaczego razem z bratem skoro znamy się od zawsze nie możemy robić sobie takich przysług?
 

DeletedUser32987

Gość
Gość
heh takich przykładów możemy mnóstwo wymienić, ale co to nam graczom da ?
Dopóki Inno nie zacznie sprawować nad tym kontroli, dopóty admini będą na swój sposób egzekwować regulamin, oczywistym faktem jest w jaki sposób.
Widzę, że również Etriel nie jest w stanie precyzyjnie odpowiedzieć na argumenty, które piszemy, bo niby co ma teraz napisać ? przeczyć samej sobie dalej , czy brnąć w kolejne zawoalowania.
Pozostaje nam uzbroić się w bardzo dużo cierpliwości i mieć nadzieję, że może kiedyś coś się z mieni, ewentualnie skasować konto.
Swoją drogą admini wprowadzają nam pewien rodzaj rozrywki/dreszczyku " na kogo trafi na tego bęc "
 
Trochę się pogubiłem, ale wygląda na to, że oszustwo targowe lub przy wymianie - to po prostu push. Kiedyś - dziki zachód. Teraz nagle okazało się to pushem.
Chyba za bardzo ktoś tu chce regulamin z Plemion wdrażać (tam akurat push mógł mieć bardziej drastyczne efekty)

W sumie nie jestem zaskoczony, że po takim czasie system wykrywania multikont nadal opiera się na widzimisiach.
 

DeletedUser23283

Gość
Gość
Dobra czasu troszkę dałem. Odpowiedzi nie widzę więc proszę tylko ostatni raz aby Etriel powiedziała mi czy ja w końcu mogę handlować z moją żoną czy nie. A jeżeli nie to proszę mi pokazać punkt w regulaminie który tego zabrania bo przecież :
Punkt regulaminu jest jasno sprecyzowany podane są również przykłady.
 
Status
Zamknięty.
Do góry